еко

NEWS

Все про ISO 14001 

Feb. 28 2020

 


ЧАСТИНА 1

У сучасному глобалізованому світі, споживчий попит штовхає індустріальні підприємства на збільшення обсягу виробництва. Логічно, що чим більше компанія виробляє, тим більше вона забруднює планету виробничими відходами. На жаль, це неминуче замкнуте коло, яке людство не може розірвати протягом багатьох років. Так, на сьогоднішній день, ми не можемо гарантувати повну відсутність відходів, суспільство ще не придумало геніальне рішення цієї задачі. Але, як і підприємства так і люди в цілому, можуть СКОРОТИТИ негативний вплив на навколишнє середовище. Підприємства, різних сфер діяльності, стають більш зацікавленими в тому, щоб досягнути достатньої екологічної ефективності та продемонструвати, що контролюють вплив на навколишнє середовище.

Яким чином?

Існують безліч стандартів з регулювання негативного впливу на навколишнє середовище, які спонукають компанії зменшувати, виключати забруднювач, знижувати кількість, або утримувати на дозволеному рівні відповідно до законодавства. Основним таким міжнародним стандартом є ISO 14001.

Що таке ISO 14001?

Можна сказати, що ISO 14001 це вимоги сформульовані на підставі екологічних концепцій, які були прийняті міжнародної конвенції в 1992 році в Ріо-Де-Жанейро.

Цими принципи є: попередження забруднення, обачливість (наприклад, щодо парникових газів), "забруднювач платить". Це основні принципи реалізовані в вимогах стандарту ISO 14001.

Чи може сертифікат ISO 14001 гарантувати, що сертифікована компанія НЕ забруднює навколишнє середовище?

Ні, будь-яка діяльність має вплив на навколишнє середовище, як правило негативне. Сертифікація передбачає дотримання законодавчих вимог у вигляді лімітів, дозволених скидів та викидів, ліцензій на утилізацію чи захоронення відходів. Це і є забруднення, але воно дозволено державою.

Що насправді регулює і дає сертифікат ISO 14001?

Сертифікат доводить дотримання вимог стандарту ISO 14001 до системи екологічного менеджменту та виконання заходів щодо попередження забруднення (не перевищення дозволеного, або зниження, чи виключення).

Сертифікат дає визнання та в свою чергу дає можливість отримувати інвестиції у виконанні тендерних умов та доступ до ринків.


ЧАСТИНА 2

Напевно Ви замислювалися: я використовую пакет кілька разів, я - eco-friendly. Я придбав воду в скляній пляшці, я - eco-friendly. Я закриваю кран, коли чищу зуби, я - eco-friendly. Це дійсно так, Ви - eco-friendly! 

А чи задавалися Ви питанням, чи може велике підприємство бути eco-friendly? Може! У світі вже давно існують екологічно відповідальні підприємства. Бізнеси, з абсолютно різних сфер діяльності (Fashion індустрії, retail, ресторанно-готельна справа, фармацевтика і багато інших), об'єднані цінністю зменшити негативний вплив їх діяльності на навколишнє середовище. 

Головне питання, навіщо? 

З необхідністю берегти планету і так все зрозуміло. Але є переваги і для самого підприємства. Наприклад, щоб стати постачальником для великого клієнта, найчастіше необхідно довести Вашу позицію екологічно відповідального підприємства. 

Як її довести?

Найпростіший спосіб, як ми вже писали раніше, надати відповідний сертифікат, наприклад, ISO 14001. Як отримати такий сертифікат ми розповімо пізніше. 

Одна з вимог цього стандарту, це визначити: Екологічні аспекти, ризики та можливості. Це нескладно! 

Давайте розберемо простий приклад, який ми можемо спостерігати щодня в мільйонах компаній по всьому світу. 

Компанія М, відправила свого водія зустрічати клієнта в аеропорту.

Перше що потрібно зробити, це визначити 3 складові даної ситуації: 

 1. Аспект: це процес / операція / робота підприємства, яка впливає на навколишнє середовище. У прикладі, який ми розглядаємо, аспектом є поїздка водія на автомобілі. 
 2. Ризик: це небезпека (може мати як позитивний так і негативний характер, у нашому випадку - негативний), яка впливає на навколишнє середовище. У нашому випадку це заведений автомобіль компанії М, який виділяє вихлопні гази, забруднюючи повітря. 
 3. Можливість: це хороший вплив на навколишнє середовище. Тобто, машина заправлена, наприклад, біопаливом або електрокар. 

Ми розібрали всього один випадок як визначити вплив і знайти можливість скоротити негативний вплив на навколишнє середовище.

Ми не агітуємо Вас використовувати біопаливо або електрокари. Ми тільки звертаємо Вашу увагу на кількість екологічних аспектів і ризиків, спровокованих індустріальним розвитком сучасного світу. 


ЧАСТИНА 3

У минулій частині ми обіцяли більш детально описати ключові моменти, які слід враховувати при проходженні сертифікації. Давайте крок за кроком розберемо, що необхідно зробити Вам, як клієнтові для запуску процесу сертифікації.

 1. Визначити для чого Вам сертифікація. Яку саме мету ви переслідуєте?
 2. Відповісти на запитання: відповідність якому стандарту задовільнить Вашу мету?
 3. Обрати незалежний сертифікаційний орган, як наприклад Бюро Верітас, який допоможе Вам, у Вашому пошуку відповідей на попередні пункти, особливо, якщо у Вас виникнуть з цим труднощі. А також, Вам нададуть більш детальну інформацію про сам процес, ціни, та можливі дати сертифікації.

Далі після точного розуміння Що? Навіщо? Чому? Ми переходимо до більш конкретних моментів:

 1. Запровадити ідентифікацію та оцінку екологічних аспектів
 2. Впровадити управління істотними екологічними аспектами
 3. Впровадити ідентифікацію законодавчих та інших вимог
 4. Керувати потенційними надзвичайними ситуаціями
 5. Проводити моніторинг щодо процесів та екологічних аспектів
 6. Проводити оцінку дотримання законодавчих та інших вимог.
 7. Виконувати внутрішні аудити і аналіз з боку керівництва.
Після виконання попередніх пунктів виникає питання: а як пройти сертифікацію без суттєвих невідповідностей?

Якщо підприємство працює як належить (як прописано в стандарті), то проблем не повинно виникнути. Але все ж хочеться звернути Вашу увагу на типові невідповідності:

 1. Найчастіше компанії не дотримуються нормативів по викидах, регулярно сплачують штрафи, а все тому що сплатити штраф виходить дешевше ніж дотримуватися закону. Sad but True.
 2. СУТТЄВИЙ вплив на навколишнє середовище розцінюється як НЕСУТТЄВИЙ і в результаті непідвласний керуванню. Так як рівень впливу оцінює сама компанія, зазвичай оцінка є необ'єктивною.
 3. Не оновлюється ідентифікація і оцінка екологічних аспектів, розшифровка в Частині 2.
 4. Персонал не знає, до чого призведе відхилення від виробничих норм.
 5. Субпідрядники не дотримуються вимоги організації щодо поводження з відходами.
Сподіваємося, що дана інформація буде корисною. Все-таки попереджений - означає озброєний!